Kategorie blog

Buty Adidas

ButyNike

Buty Converes

Buty Reebok

Buty Hooz

 

 

Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Darmowa wysyłka obuwia sportowego - sportella.pl

Projektowanie obuwia sportowego 0

Projektowanie obuwia sportowego


Obuwie sportowe jest projektowane zupełnie inaczej, niż buty codzienne. Ponieważ wymagania użytkowników obejmują wiele różnych zagadnień, bardzo często w procesie projektowania biorą udział biegacze, piłkarze – ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy z takich butów korzystają.


Od zera
W świecie obuwia sportowego projektowanie odbywa się w dość specyficznych cyklach. W każdym sezonie projektowane są buty wykorzystujące wcześniej opisane technologie, a więc do zaprojektowania pozostaje tak naprawdę tylko kształt i kolor cholewy, ewentualnie drobne dopasowania kształtu podeszwy czy wiązań, które mają za zadanie tylko utrzymać dobry stopień dopasowania. Tak naprawdę jednak są to zmiany głównie o charakterze kosmetycznym. Równocześnie jednak zazwyczaj trwają prace nad opracowaniem np. nowego systemu amortyzacji albo innego materiału, który pozwoli na stworzenie lżejszych butów zapewniających równie dobrą ochronę przed wodą, wiatrem czy kontuzjami. O ile projekty z tej pierwszej kategorii trwają kilka tygodni lub miesięcy, o tyle już opracowanie zupełnie nowych technologii często zajmuje długie lata.


Powód takiej czasochłonności jest oczywisty – bardzo często nowa technologia tylko bardzo luźno związana jest z obecnie stosowanymi. Możliwości poprawy osiągnięć już wdrożonych technologii są ograniczone, natomiast koszt wprowadzenia zmian wysoki, co sprawia, że ekonomicznie bardziej uzasadnione jest opracowanie nowych technologii od zera przez fazę koncepcyjną, prototypową, testów aż po korekty i wdrożenie. Całość zajmuje nawet dziesięć lub kilkanaście lat a cykl korekt i prototypowania powtarzany może być kilkadziesiąt razy. Właśnie dlatego później już raczej nie doskonali się raz wdrożonej na masową skalę technologii. Inna sprawa, że nawet niewielka zmiana technologiczna wymagałaby olbrzymich nakładów w park maszynowy, tworzony zwykle z myślą o produkcji konkretnego modelu obuwia.


Zanim but trafi do produkcji
W przypadku obuwia sportowego, które jest szczególnym rodzajem butów funkcjonalnych, bardzo ważne jest, aby mieć całkowitą pewność, że gotowy produkt spełni oczekiwania klientów. Uzyskanie takiej pewności nie jest proste – jako przykład weźmy buty biegowe. Ułożenie stopy, dynamika ruchu, sposób przerzucania ciężaru z jednej nogi na drugą to cechy podlegające bardzo dużej zmienności osobniczej, a to oznacza, że wszystkie rozwiązania techniczne muszą być przetestowane przez różnych biegaczy. Bardzo często angażuje się do tego zawodowych sportowców, którzy potrafią biegać świadomie, to znaczy rejestrując położenie stopy i dokładnie odczuwając związek między stopą a obuwiem. Takie badania „organoleptyczne” muszą dać odpowiedź na pytanie, czy nowa technologia jest wystarczająco elastyczna, żeby przebić się do szerokiego grona odbiorców.


Sam zaprojektuj but
Liderzy rynku obuwniczego chcą, dzięki specjalnym rozwiązaniom elektronicznym, w proces tworzenia obuwia włączyć samych użytkowników. Przykładami są technologie mi ZX FLUX by Adidas i Nike ID. Wprawdzie biegacze nie mogą tutaj aktywnie tworzyć technologii, ale za to mogą dostarczyć materiałów, które posłużą do przygotowania indywidualnej pary obuwia, np. zdjęcia, które zostanie nadrukowane na powierzchni cholewy. Jest to zabieg marketingowy, który ma zbudować wokół każdej z marek pewną społeczność lojalnych użytkowników, co może też zostać wykorzystane do bardziej efektywnego niż do tej pory zbierania feedbacku na temat konkretnych produktów. To, co jednak jest ważne dla końcowego użytkownika to fakt, że nareszcie został on dostrzeżony i nie jest już tylko odbiorcą, ale na swój sposób „projektantem”.


Podsumowanie
Projektowanie obuwia nie kończy się tak naprawdę nigdy. Wszystko odbywa się w pewnych cyklach, a koniec projektowania oznacza tak naprawdę koniec pewnej serii i rozpoczęcie produkcji obuwia sportowego w zupełnie innej technologii i z innym designem, w którego tworzeniu obecnie może wziąć udział każdy.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Obuwie sportowe, Adidas, Nike, Puma, Reebok, Hooy, buty sportowe

Buty najlepszych światowych producentów: buty adidas, buty nike, buty puma, buty hooy, buty reebok.

Markowe obuwie sportowe, modne buty, najnowsze fasony, klasyczne modele, nowe trendy, sportowe nowości.

Moda sportowa prosto od nike, adidasa, pumy, reeboka, hooy. Wyszukane buty sportowe, najniższe ceny, atrakcyjne rabaty, najtańsza wysyłka. Sklep internetowy z obuwiem sportowym, tu znajdziesz buty - air max, adi racer, superstar, klasyczne buty live style hooy , nowoczesne obuwie adidas porsche, wygodne trampki, klapki, sandały. Buty męskie, obuwie damskie, buty sportowe dla dzieci, dla sportowca, dla kobiety fitness, obuwie dla dziecka, buty młodzieżowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapytaj on-line Napisz do nas... Wyślij
Sklep internetowy Shoper.pl